aktualności klasztoru Powołania wróć

Rekolekcje karmelitańskie online – Adwent 2018


2 listopada, 2018

„Przygotujcie drogę Panu” z Maryją Dziewicą, Królową Karmelu

Wprowadzenie „Być gotowym na radość”

«Święta! Święta!» słowo to od dawna jest powszechnym wyrazem radości i szczęścia! «Huraa! Huraa!» Powiedzielibyśmy dzisiaj wszyscy.

Te rekolekcje przygotują nas do świąt Bożego Narodzenia, do przyjścia Boga pośród ludzi, do przyjścia Boga, który uczyni się człowiekiem. Wprowadzą nas w okres, który  przygotuje nas do tej radości. «Huraa! Święta! «. Ta radość pochodzi z dobrej nowiny głoszącej Jezusa Chrystusa, Pana i Zbawiciela, który ma się narodzić. Ta dobra nowina wymaga czegoś także od nas: gotowości na przyjęcie tego wydarzenia, które zmieniło historię ludzkości. Dlatego też mamy czuwać jak Dziewica Maryja w Nazarecie, którą Archanioł Gabriel znajdzie w domu, kiedy przyjdzie ogłosić radosną nowinę o narodzeniu Chrystusa. Co by się stało gdyby Archanioł Gabriel nie znalazł Maryi w jej domu ? Także i my, czuwajmy abyśmy byli obecni, dyspozycyjni i dzięki temu otrzymali radość, która jest nam przeznaczona… Maryja Dziewica, Królowa Karmelu, będzie naszą towarzyszką podczas okresu przygotowania, to jest Adwentu. Maryja, Królowa Karmelu została wybrana na patronkę tych, którzy zdecydowali się trwać w modlitwie na Górze Karmel, gdy kościół w Jerozolimie był doświadczany krucjatami.

Jednak Dziewica Maryja, Królowa Karmelu nie ogranicza się do bycia patronką karmelitów, Zakonu który nosi jej imię. Jest również patronką nawigatorów, patronką państw takich jak Chile czy Boliwia lub patronką argentyńskiego wojska… Na wybrzeżu Francji nie trudno znaleźć jakąś mała kaplicę poświęconą Maryi, Królowej Karmelu. We Włoszech, jak w innych państwach Europy, możemy znaleźć wiele kościołów które noszą jej piękne imię. Dlatego też z nią będziemy się przygotowywać do uczestnictwa w nowych Narodzinach Pana.

Modlitwa maryjna jako główny wątek rekolekcji

Wątkiem głównym rekolekcji będą wskazania jakie Maryja, Królowa Karmelu zostawiła nam w poezji z XIII wieku w modlitwie Flos Carmeli.

Maryja Królowa Karmelu została tam określona różnymi tytułami: Kwiat Karmelu, Gwiazda Morza, Matka cicha, Matka dobrej rady. Osiem strof, które składają się na cały hymn będą nam towarzyszyć, jedna po drugiej, w oczekiwaniu na Nowo Narodzonego.

Dziewica Maryja, do której się zwracamy w tej pięknej modlitwie, będzie nas prowadzić przez cały Adwent. Z nieustanną słodyczą będzie nas prowadzić do radości Bożego Narodzenia poprzez pięć etapów:

  • I Niedziela – Obietnica szczęścia
  • II Niedziela –  Wstrzymanie się od pracy
  • III Niedziela – Radość która nas umacnia
  • IV Niedziela – Gwiazda i Chmura
  • Uroczystość Bożego Narodzenia – Otwierają się drzwi

Dobrego przeżywania Adwentu razem z Maryją, Królową Karmelu!


Materiały do pobrania na 1 tydzień Adwentu:

rekolekcjetydzien1-1


Materiały do pobrania na 2 tydzień Adwentu:

tydzień 2. rekol. adwent


Materiały do pobrania na 3 tydzień Adwentu:

tydzień 3. rekol. adwentowe